Glavni sport i rekreacija

Korfball sport

Anonim

Korfball, igra slična netball-u i košarci, koju je 1901. izumio amsterdamski školski majstor, Nico Broekhuysen. Prvi put je demonstriran u Nizozemskoj 1902., A na međunarodnoj razini, prvenstveno u Europi, odigrao se 1970-ih. Zamišljen je kao igra za oba spola. Nacionalna udruga osnovana je 1903. godine, a igra se proširila na Belgiju, Indoneziju, Surinam, Njemačku, Španjolsku, Novu Gvineju i Englesku. Međunarodna korfball federacija, osnovana kao Fédération Internationale de Korfball 1933., povećala je svoje članstvo do više od 50 zemalja do početka 21. stoljeća.

Korfball igraju dvije ekipe od osam (četiri muškarca i četiri žene). Igra se u zatvorenom prostoru na pravokutnom terenu dugačkom 40 stopa i širokom 66 stopa (20 metara), a na otvorenom na terenu visokom 30 stopa (98 metara) visine od 197 stopa (60 metara). Na oba kraja polja, na maloj udaljenosti unutar krajnje linije, nalazi se potpornjak za cilindričnu košaru („korf“), otvoren s oba kraja, s obodom koša (3,5 metra), iznad zemlje. Cilj igre je baciti kuglu tako da ona prođe kroz korf odozgo, postigavši ​​jedan bod. Korf je promjera oko 16 centimetara i visok 25,4 cm, a kuglica je oko 13,6 inča (34,5 cm) u obodu i 15–17 unci (425–475 grama) težine.

Polje je označeno u dvije zone - odbrana i napad - u svakoj su bila zaposlena dva muškarca i dvije žene iz oba tima, a njihovo kretanje bilo je ograničeno na njihovu zonu. Igra u zatvorenom prostoru sastoji se od dva poluvremena od 30 minuta, a igre na otvorenom 35 minuta. Igra počinje besplatnim prolazom iz centra. Radnja se gotovo u potpunosti sastoji od prijenosa lopte iz ruke u ruku i iz jedne zone u drugu. Udaranje, udaranje, predavanje i trčanje s loptom su nezakoniti. Iako nije dopušten kontakt s tijelom, čuvanje je blizu, a igrači čuvaju protivnike istog spola. Kazneni udarac u pogodak s udaljenosti od 13 metara od kaznenog udarca dodjeljuje se žrtvi velike povrede pravila.

Nakon postignuta dva gola, igrači prelaze u sljedeću zonu: obrana za napad i napad za obranu. Tako se igrači guraju u razne igračke situacije.