Glavni drugo

Afroamerikanci i konjske utrke

Anonim

Od početaka sporta u Sjedinjenim Državama, a posebno s početka 19. stoljeća, Afroamerikanci su dali značajan doprinos konjičkim utrkama.

Organizirane konjske utrke potječu iz druge polovice 17. stoljeća u Sjevernoj Americi. To je postalo glavna zabava za bogate vlasnike zemljišta na američkom jugu, a bilo je uobičajeno da se porobljeni ljudi brinu i uvježbavaju konje i, na kraju, da ih jašu u utrkama. Najraniji afroamerički džokej poznat po imenu bio je „majmun“ Simon, koji je vozio trkačkom stazom Clover Bottom u Tennesseeju oko 1806. Tijekom 1820-ih konjičke utrke postale su najpopularniji sport u Sjedinjenim Državama i veliki broj najboljih treneri i džokeri u zemlji bili su Afroamerikanci.

Građanski rat prekinuo je utrke tijekom 1860-ih, budući da su svi raspoloživi konji bili potrebni za vojsku, ali do 1875. konjske utrke ponovno su postale popularne, a upravo je te godine pokrenut prvi derbi u Kentuckyju. Prvi pobjednik te utrke bio je afroamerički džokej, Oliver Lewis.

Još jedan afroamerički džokej, Isaac Burns Murphy, tri puta je pobijedio u derbiju u Kentuckyju (1884, 1890 i 1891), rekord koji je slomljen do 1948., kada je džokej Eddie Arcaro osvojio svoj četvrti. Murphy je također imao prepoznatljivost u tome što je postao prvi džokej koji je uvršten u Kuću slavnih Nacionalnog muzeja Racing Racinga, a on je i dalje poznat kao jedan od najboljih američkih šaljivdžija ikad, jer je osvojio (prema zbroju) 44 posto svojih utrka. Murphy je bio samo jedan od mnogih afroameričkih viceva tijekom 19. i početka 20. stoljeća; drugi je Willie Simms, također član Nacionalnog muzeja Racing Hall of Fame, koji je 1890-ih postao prvi (i jedini) afroamerički džokej koji je pobijedio na svim američkim utrkama Triple Crown. U prvih 28 trčanja u Kentucky Derbyju afroamerički džokeji pobijedili su 15. James Winkfield postao je drugi džokej koji je osvojio Kentucky Derbies unazad, 1901. i 1902., ali bio je posljednji afroamerički džokej koji je pobijedio u utrci.

Afroamerikanci su također bili među najpoznatijim trenerima u konjskim utrkama u istom razdoblju. Na primjer, Edward Brown trenirao je konja Baden-Baden, koji je pobijedio u derbiju u Kentuckyju 1877., a Alex Perry trenirao je Joea Cottona, koji je pobijedio 1885. Osim toga, Afroamerikanci su ostali uključeni u sport kao vježbači, vježbači, stabilne ruke i satovi.

Nakon Prvog svjetskog rata, kako su utrke konja postale glavna atrakcija glavnih američkih država, Afroamerikanci su bili isključeni iz jahanja i bili su angažirani gotovo isključivo kao stabilne ruke. Razlog je, prema Winkfield-u, bio novac: "Kad je puno novca dobilo u igri, bijelci su tada, kao i do sada, željeli

imati ne samo novac, već i ugled."

Tek na prijelazu 21. stoljeća Afroamerikanci su ponovno počeli igrati važnu ulogu u američkim konjskim utrkama. I rapski pjevač MC Hammer i osnivač Motown Record Corporation Berry Gordy, Jr., Posjedovali su i trkali konje. 2000. godine džokej Marlon St. Julien postao je prvi Afroamerikanac koji je vozio u derbiju u Kentuckyju od 1921. Završio je na sedmom mjestu. Iste godine William E. Summers IV je predsjedavao Upravnim odborom Derby festivala, a jedini drugi Afroamerikanac koji je to učinio. "Super je što se afroamerički džokej uključio u utrku za povratak tijekom godine u kojoj sam bio predsjedatelj", rekao je.